امروزه همه دارندگان سایت ها و نیز متصدیان مشاغل و هر فردی که ارتباط و معرفی و تعامل از طریق اینترنت را یک نیاز می داند بر ان شده است تا از ثمرات ایحاد سایت و برخورداری از یک دامنه مستعار و جالب توجه استفاده نماید . لذا بران شدیم تا اطلاعات کافی از این مقوله در اختیاشما قرار دهیم . در این مطلب شما با نحوه ثبت و نیز نوع کارایی و نیز تنظیمات اصلی و انواع دامنه های ایران .ir  اشنا خواهید شد .

 

 

بسم الله الرحمن الرحیم

 

آموزش nic.ir


Nic.ir تنها مرکز  مرکز ثبت دامنه‌های مرتبه‌اول کشوری نقطه-آی‌آر (‎.ir) و نقطه-ایران (.ایران ) می باشد.
در ابتدا تعاریفی از کلمات کلیدی مورد استفاده در این مقاله می نماییم.
.ساب دامین.دامین.پسوند
دامنه  کلمه ای است که به عنوان ترجمه  Domain  در فارسی رایج شده و در لغت به معنی قلمرو می باشد و در اینترنت به نام اختصاصی هر وب سایت گفته میشود که حد اقل دو بخش دارد بخش اول که قبل از نقطه می آید به انتخاب ثبت کننده و متقاضی در صورتی که قبلا ثبت نشده باشد  انتخاب می شود . (یک نام دامنه میتواند شامل تمام حروف الفبای لاتین به علاوه اعداد باشد و تنها علامتی که در نام دامنه ها قابل ثبت می باشد علامت خط تيره "-" است (بخوانید dash) به این شرط که در ابتدا و انتهای نام دامنه استفاده نشود و البته این علامت را با "ـ" یا خط زیرین که بیشتر در آدرسهای ایمیل به چشم می خورد نباید اشتباه گرفت. ضمنا حداکثر طول نام دامنه ۶۴ حرف میباشد و حروف کوچک و بزرگ تفاوتی در نام دامنه ندارند. ) و بخش دوم که بعد از علامت نقطه مشخص می شود  می تواند نشان دهنده مورد مصرف وب سایت یا نوع کارکرد آن باشد مثل دامنه edu كه براي مقاصد دانشگاهي استفاده مي شود.ولی انتخاب بخش دوم که اصطلاحا پسوند نیز گفته میشود  لزوما  مشخص کننده  فعالیت وب سایت نیست و همینطور اجباری برای انتخاب ‍ پسوند  وجود ندارد  ممکن است یک وب سایت با پسوند  .com  فعالیت غیر تجاری داشته باشد یا یک وب سایت با  پسوند .org  فعالیت تجاری داشته باشد .البته در  تعدای از نامها محدودیتهایی برای ثبت آنها وجود دارد . متولی اصلی و مرکزی ثبت دامنه  سازمان جهانی ICANN می باشد که تا کنون اجازه ثبت پسوند های مختلفی از جمله  پسوندهای کشوری را صادر کرده.
هر نام دامنه به عنوان آدرس اينترنتي امكان داشتن زير دامنه (SubDomain ) را دارد كه توسط نقطه از آدرس اصلي جدا شده به عنوان مثال آدرس mail.google.com  زير دامنه google.com مي باشد.


برای انتخاب پسوند مناسب میتوانید از نکات زیر استفاده نمایید.
1-     متناسب با نوع فعالیت وب سایت باشد .
2-     براي كلمات غير لاتين تا حد امكان تلفظ نام با نوشتار آن مشابه باشد تا شنونده هنگام تايپ نام دچار سردرگمي نشود.
3-     تا حد امكان تلفظ راحتي داشته باشد .
در زیر تعدادی از پسوند های پر کاربرد و همینط.ر پسوند های ایرانی را نیز معرفی می نماییم.
Com            تجاری                جهانی
Org            علمی وآموزشی        جهانی
Tv            ویدیو وگرافیک            جهانی
Net            بازرگانی            جهانی
Us            کشوری            آمریکا
...        البته تقریبا تمامی گشور ها دامین خود را دارند...
Co.ir   
این پسوند برای شرکت‌های خصوصی و تجاری مورد استفاده قرارمی‌گیرد. دامنه مورد نظر باید با نام ثبتی شرکت در روزنامه رسمی تطابق داشته باشد، یا مخفف دقیق نام کامل باشد.از آنجا که استاندارد خاصی برای ترجمه وجود ندارد، معمولا ترجمه نام شرکت و مخفف نام ترجمه شده به عنوان نام دامنه پذیرفتنی نیست.مدارک مورد نیاز برای تایید نهایی : کپی آخرین روزنامه رسمی شرکت که در آن نام شرکت ، نام کسانی که حق امضا دارند و مدت اعتبار مشخص باشد، یا کپی اساسنامه شرکت با مهر ثبت شرکت‌ها. در شرایطی که نام مورد نظر مربوط به یک شرکت خارجی و متقاضی در داخل کشور باشد، ارسال مدرک نمایندگی انحصاری یا مجوز شرکت خارجی الزامی است.

Ac.ir   
ثبت این پسوند برای دانشگاه‌ها و مراکز و موسسات آموزشی یا پژوهشی که از شورای گسترش وزارت علوم تحقیقات و فناوری، شورای گسترش وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی، یا شورای سرپرستی حوزه‌های علمیه مجوز قطعی دارند امکان پذیر است. نام درخواستی باید مطابق با نام رسمی در مجوز قطعی ارسالی یا مخفف دقیق آن باشد. زیر مجموعه‌های موسسات دارای دامنه .ac.ir نمی‌توانند مستقلا دامنه .ac.ir اخذ کنند.

Id.ir   
این پسوند ویژه اشخاص حقیقی است. نام دامنه درخواستی باید مطابق با نام یا نام خانوادگی کامل و یا مطابق با هردو باشد.
مدرک مورد نیاز: کپی شناسنامه یا کارت ملی.

Org.ir   
این پسوند برای موسسات و سازمان‌های غیر انتفاعی، NGOها، انجمن‌ها یا موسسات بین المللی و امثال آن‌هاست.نام درخواستی باید مطابق با نام ثبتی موسسه یا مخفف دقیق آن باشد.
مدارک مورد نیاز: کپی روزنامه رسمی موسسه یا مجوز انجمن و یا درخواست کتبی در سربرگ با مهر و امضاء مسئول سازمان .

Gov.ir   
این پسوند برای وزارتخانه‌ها و سازمان‌های دولتی عمده است . نام درخواستی باید مطابق با نام رسمی سازمان یا مخفف دقیق آن باشد.
مدارک مورد نیاز: ارسال درخواست رسمی و کتبی بروی سربرگ سازمان با مهر و امضاء مقام مسئول سازمان .

Sch.ir   
این پسوند برای مدارس و موسسات آموزشی تحت پوشش وزارت آموزش و پرورش است . نام درخواستی باید مطابق با نام ثبتی مدرسه یا موسسه و یا مخفف دقیق آن باشد.
مدارک مورد نیاز : کپی مجوز مدرسه یا موسسه و درخواست کتبی در سربرگ با مهر و امضاء مدیر.

Net.ir   
برای موسساتی که مجوز رسمی خدمات شبکه و اطلاع رسانی مانند مجوز ISP دارند. نام دامنه درخواستی باید مطابق با نام رسمی ذکر شده در مجوز باشد.
مدرک مورد نیاز: کپی مجوزHosting
يا ميزباني وب سرويسي است كه به وب سايت امكانات مختلفي از جمله فضاي خالي براي قرار دادن صفحات سايت و يا آدرس ايميل اختصاصي و امكانات ديگر از اين دست ارائه مي دهد.در واقع وقتی افراد نام دامین را در بروزر خود وارد می نمایند ، سرور با استفاده از آی پی مورد نظر و هندل آن دامین کاربر را به سوی هاست مچ شده با هندل هدایت می نماید.

برای دریافت یک دامین ایرانی (.ir ) باید مراحل زیر را طی نمایید.
1.    ساخت اکانت کاربری در سایت nic.ir ( در این سایت نام کاربری برای شما همان هندل شما خواهد بود، که سایت در اختیار شما قرار می دهد.)
برای ایجاد شناسه باید نوع خریداری خود را مشخص نمایید.
1-    شخص حقیقی (برای افراد عادی)
صاحبان این نوع شناسه فقط می توانند به عنوان صاحب امتیاز برای دامنه‌های زیر معرفی شوند:
.ir            .id.ir            .ایران

2-    شرکت، مؤسسه یا نهاد غیردولتی
تمامی شرکت‌ها (اعم از مسولیت محدود، سهامی عام و …)، موسسات، انجمن‌ها، نشریات و روزنامه‌ها و کلیه اشخاص حقوقی که در اداره ثبت شرکت‌ها و مؤسسات غیر تجاری، اتحادیه صنفی یا سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به ثبت رسید‌ه‌اند و شماره ثبتی دارند. صاحبان این نوع شناسه فقط می توانند به عنوان صاحب امتیاز برای دامنه‌های زیر معرفی شوند:
Ir        ایران        co.ir        net.ir

3-    وزارتخانه، سازمان یا شرکت دولتی و تمامی سازمان‌ها، وزارتخانه‌ها و موسسات وابسته به قوای سه‌گانه
صاحبان این نوع شناسه فقط می توانند به عنوان صاحب امتیاز برای دامنه‌های زیر معرفی شوند :
Ir        ایران        co.ir        gov.ir   4-    مرکز آموزشی و پژوهشی 
تمامی سازمان‌ها و مراکز تحقیقاتی، آموزشی، دانشگاهی، مدارس و کلیه اشخاص حقوقی که از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت آموزش و پرورش و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مجوز دارند.
صاحبان این نوع شناسه فقط می توانند به عنوان صاحب امتیاز برای دامنه‌های زیر معرفی شوند:
Ir        ایران        ac.ir        sch.ir        org.ir


5-    شناسه‌ی محدود
صاحبان این نوع شناسه می‌توانند درکنار درخواست برای ثبت دامنه، به عنوان رابط مالی و فنی دامنه‌ها قرارگیرند. اشخاص حقیقی که در نظر دارند تنها برای دیگران دامنه ثبت کنند یا تنها به عنوان رابط فنی و مالی دامنه‌ها معرفی شوند می‌توانند با وارد کردن حداقل اطلاعات، شناسه دریافت کنندجهت تکمیل فرم شناسه و دریافت شناسهٔ کاربری، روی دکمهٔ «تکمیل فرم و دریافت شناسه» کلیک کنید. لطفاً توجه داشته باشید که تکمیل اطلاعاتی که در کنار آن‌ها علامت * (ستاره) وجود دارد، اجباری است. پس از تکمیل فرم، روی دکمهٔ «بازنگری» کلیک کنید.

___________________________________________________


پس از وارد کردن نام کامل سازندهٔ فرم شناسه، روی دکمهٔ «موافقم، دریافت شناسه» کلیک نمایید. شناسهٔ کاربری شما نمایش داده خواهد شد و رمز عبور به آدرس پست الکترونیکی شما ارسال خواهد شد.

نکته: زدن دکمهٔ «موافقم»، به منزلهٔ اطلاع از شرایط و ضوابط ثبت شناسه و پذیرفتن مقررات جاری ثبت شناسه می‌باشد.

•    مرکز ثبت دامنهٔ ‎.ir به درخواست اشخاصی که اسناد مثبِت هویت آن‌ها با مشخصات مندرج در شناسهٔ کاربری متعارض است، ترتیب اثر نخواهد داد و مرکز هیچگونه مسئولیتی در پذیرش درخواست این اشخاص ندارد.
•    دقت نمایید پست الکترونیکی تکراری برای ساخت شناسهٔ کاربری قابل قبول نمی‌باشد.
•    از آنجا که مکاتبات مرکز ثبت دامنه از طریق پست الکترونیکی با شما صورت می‌گیرد، لطفاً آدرس پست الکترونیکی خود که معمولاً از آن استفاده می‌کنید، وارد نمایید
•    پرسش محرمانه و پاسخ آن، روشی برای جلوگیری از دسترسی غیرمجاز دیگران به شناسه و حساب کاربری شماست و تنها شما باید این پاسخ را بدانید. لطفاً در حفظ پاسخ محرمانهٔ خود کوشا باشید.

تبدیل یک شناسهٔ محدود را به شناسهٔ شخص حقیقی تبدیل کنیم؟

لطفاً توجه داشته باشید که صاحبان این نوع شناسه فقط می‌توانند به عنوان رابط فنی و مالی دامنه قرار بگیرند و یا برای صاحب‌امتیاز دیگری، فرم ثبت را تکمیل نمایند. برای ثبت دامنه با این نوع شناسه به عنوان صاحب‌‌امتیاز، باید ابتدا آن را به شناسهٔ شخص حقیقی تبدیل نمایید.

برای این کار درخواستی شامل اطلاعات زیر را برای مرکز ثبت دامنه ارسال نمایید:نشانی پستی شامل کشور، استان/ایالت، شهر، نشانی (شامل خیابان اصلی، خیابان فرعی، کوچه، پلاک)، کدپستی ده رقمی، تلفن
توجه داشته باشید درخواست باید حتما توسط صاحب شناسهٔ کاربری نوشته و امضا شده باشد و ارسال کپی کارت ملی و یا پاسپورت معتبر الزامی می‌باشد.با شناسه و رمز ورود خود به سایت وارد شوید  (login) در صفحهٔ *دامنه ها * روی گزینهٔ  * ثبت دامنه ها  *   کلیک کنید. پس از وارد کردن نام دامنه و پسوند، روی دکمهٔ «بررسی موجود بودن دامنه» کلیک کنید. سپس مدت زمان ثبت یعنی طول مدت ثبت دامنه را انتخاب کنید. این دوره می‌تواند ۱۲ یا ۶۰ ماه باشد. در انتخاب مدت زمان ثبت دقت کنید، زیرا پس از ثبت، تغییر آن امکانپذیر نیست.
سپس باید رابط‌های دامنه را انتخاب کنید. یعنی صاحب‌امتیاز دامنه، رابط اداری، رابط فنی، و رابط مالی دامنه را انتخاب کنید. توجه داشته باشید چنانچه شناسه‌ای غیراز شناسهٔ خود را به عنوان هریک از رابط‌های دامنه (صاحب امتیاز، رابط اداری، رابط فنی، رابط مالی) انتخاب می‌‌کنید، صاحب آن شناسه باید قبلا در قسمت «مدیریت شناسه های آشنا» به شما اجازهٔ استفاده از شناسهٔ خود را داده باشد. برای اطلاعات بیشتر در این رابطه به قسمت مدیریت رابطه‌های مجاز در همین صفحه مراجعه نمایید. مرحله بعدی نمایش درخواست جهت مرور و تایید می‌باشد .در صورت تمایل به تغییر این اطلاعات روی دکمهٔ «بازگشت» کلیک کنید. شما باید قبل از اقدام به ثبت، توافق‌نامه ثبت دامنه را مطالعه و قبول نمایید. توافق‌نامه را خوانده و گزینهٔ «بله، قبول دارم» را علامت بزنید.

اگر اطلاعاتی که در صفحات قبلی وارد کرده‌اید نیاز به اصلاح ندارند و توافق‌نامه را نیز قبول کرده‌اید، روی دکمهٔ «اقدام به ثبت!» کلیک کنید.
پس از آن به صفحه «پرداخت سبد خرید» هدایت می‌شوید. توجه کنید که تا پیش از پرداخت هزینه ثبت، آن دامنه برای شما رزرو نشده و شخص دیگری می‌تواند در هر زمان برای ثبت آن اقدام نماید. فرصت شما برای پرداخت یک دامنه موجود در سبد خرید 30 روز کاری می‌باشد.
پس از پرداخت، آن دامنه برای شما رزرو شده و برای متقاضیان دیگر غیر قابل رزرو می‌گردد. سپس درخواست شما برای بررسی و تایید نهایی به واحد ثبت دامنه ارسال خواهد شد و از طریق پست الکترونیک (email) از نتیجه تائید یا رد درخواست خود مطلع خواهید شد.
لازم به توضیح است که در صورت نیاز به ارسال مدارک جهت تایید ثبت دامنه، از طریق نشانی الکترونیک (email) با شما مکاتبه خواهد شد و شما تا تاریخ انقضای ذکر شده در سفارش خود (expire date) که معمولا ۱۰ روز کاری پس از رزرو دامنه است برای تکمیل مدارک و ارسال آن جهت تایید نهایی فرصت خواهید داشت (در تمام این مراحل به تاریخ انقضا توجه بفرمایید، این تاریخ با کلیک کردن روی نام دامنه در صفحه دامنه‌های من قابل مشاهده است). در صورتی‌که تا پیش از فرا رسیدن تاریخ انقضا، فرایند ثبت به صورت کامل انجام نگیرد، دامنهٔ شما معلق شده و برای ثبت مجدد آزاد خواهد شد. در این صورت، همزمان با آزاد شدن دامنه، مبلغ پرداخت شده به عنوان اعتبار به شناسهٔ پرداخت کننده عودت داده خواهد شد تا در پرداخت‌های بعدی از آن استفاده کند.
برای اطلاع از نحوه پرداخت به راهنمای « چگونه درخواست/درخواست‌های خود را پرداخت کنم؟» در همین بخش مراجعه نمایید.آخرین وضعیت دامنه‌ها از طریق پنل کاربری شما در وب سایت www.nic.ir قابل دسترسی است.تغییرات در وضعیت دامنه‌ها به صورت ایمیل به شما اطلاع داده‌می‌شود. در صورت عدم دریافت ایمیل، در قسمت « مرکز پیام» پیام‌های ارسالی از سوی مرکز ثبت دامنه قابل مشاهده و دسترسی است.
مرکز ثبت دامنه تلاش می‌کند تا از طریق ایمیل شما را از تغییر وضعیت دامنه‌های خود مطلع سازد، به دلیل مشکلات پیش‌بینی نشده، ایرنیک ملزم به ارسال این تغییرات نیست و دارندگان دامنه با مراجعه به پنل کاربری خود در وب‌گاه www.nic.ir مسؤل حفظ و نگهداری دامنه‌های خود می‌باشند.
روش های پرداخت
پرداخت کلیه درخواست‌ها اعم از تمدید، ثبت، انتقال، لغو (دامنه ثبت شده) به صورت زیر انجام می‌پذیرد:
مراجعه به صفحه «درخواست‌ها و پرداخت‌ها»
در این صفحه شما از طریق گزینه «پرداخت سبد خرید» ، و پس از انتخاب ارز مورد تمایل، می‌توانید آن دسته از درخواست‌هایی که قابل پرداخت با ارز انتخابی شما هستند را مشاهده نموده و آنها را از طریق یکی از شیوه‌های زیر پرداخت نمایید:
1-    پرداخت از طریق اعتبار شناسه
درصورتیکه شما اعتبار کافی برای پرداخت سبد خرید خود داشته باشید می توانید از این روش برای پرداخت استفاده کنید.

2-    پرداخت از طریق قرارداد
در صورتیکه شما دارای قرارداد نمایندگی با ایرنیک بوده و قرارداد شما دارای اعتبار کافی برای پرداخت سبد خرید باشد، می‌توانید از این طریق پرداخت نمایید.

3-    پرداخت از طریق کارت بانکی (پرداخت Online)
کاربرانی که دارنده کارت‌های بانکی عضو شتاب با قابلیت انجام پرداخت اینترنتی می‌باشند می‌توانند از درگاه‌های الکترونبکی این مرکز با دو بانک سامان و پارسیان جهت پرداخت سبد خرید خود اقدام نمایند.

4-    پرداخت از طریق واریز به شماره حساب بانک ملی مرکز ثبت دامنه (حواله بانکی)
در این روش شما به یکی از شعب بانک ملی مراجعه نموده و وجه معادل مبلغ سبد خرید خود را به شماره حساب مرکز واریز می‌نمایید « حساب سیبا به شماره ۲۱۷۲۱۴۹۰۰۱۰۰۴ بانک ملی ایران». سپس به دلیل تاخیر در سامانه بانک ملی، پس از گذشت یک روز کاری از زمان واریز وجه در بانک به سایت ایرنیک مراجعه نموده و از طریق صفحه پرداخت سبد خرید مشخصات حواله بانکی خود را وارد نموده، و پس از تایید مشخصات حواله بانکی شما پرداخت انجام می‌شود
خرید اعتبار برای شناسه:
پس از ورود به پنل خود در سایت www.nic.ir با مراجعه به صفحه « درخواستها و پرداخت ها» گزینه «واریز به حساب» را انتخاب کرده و مبلغ مورد نظر را به صورت «واحد» در قسمت مربوطه وارد کنید. در این قسمت می توانید نوع ارز پرداختی (ریال یا یورو) را نیز انتخاب کنید.هر «واحد» معادل ۷۲/۰۰۰ ریال است و برای مثال مبلغ ۴۳۲/۰۰۰ ریال (معادل هزینه یک ثبت یا تمدید ۵ ساله دامنه مرتبه دوم) برابر با ۶ واحد خواهد بود.با زدن دکمه مرحله بعد (ادامه) ، از طریق یکی از روش های پرداخت مبلغ مورد نظر را پرداخت نمایید.

مدیریت رابطه‌های مجاز:
امکانات انتخاب این فهرست برای هریک از رابط‌ها شامل:

•    همه:
تمام افرادیکه در وب‌گاه ایرنیک دارای شناسه هستند می‌توانند شما را به عنوان صاحب امتیاز دامنه یاهریک ازرابط‌های دامنه خود قراردهند.
•    خودم:
 فقط خود شما مجاز هستید که شناسه خود را به عنوان صاحب امتیاز دامنه یا هر یک از رابط‌های دامنه خود قراردهید.
•    شناسه‌های آشنا:
 فقط شناسه‌هایی که آنها را در صفحه مدیریت شناسه‌های آشنا به عنوان شناسهٔ آشنا تعریف می‌کنید اجازه خواهند داشت که شما را بعنوان صاحب امتیاز دامنه یا هر یک از رابط‌های دامنه خود قراردهند.
•    نمایندگان فروش:
فقط نمایندگان فروش اجازه خواهند داشت که شما را بعنوان صاحب امتیاز دامنه یا هر یک از رابط‌های دامنه خود قراردهند.


مدیریت شناسه های آشنا:
در این قسمت شما می‌توانید فهرست شناسه‌های آشنای خود را معرفی کنید و از این فهرست در مدیریت رابطه‌های مجاز استفاده کنید.
تذکر: درصورتیکه قصد دارید شخص دیگری را به عنوان هریک از رابط‌های دامنه خود معرفی کنید،باید قبلا مالک این شناسه، دسترسی لازم برای شناسه شما را در قسمت مدیریت رابطه‌های مجاز خود تعریف کرده‌باشد.
_________________________________

درصورت فراموش کردن پاسخ محرمانه چگونه عمل کنیم؟
درصورتیکه پاسخ محرمانه خود را فراموش کرده‌اید، می‌توانید پاسخ محرمانه جدید را طی یک نامه رسمی به واحد ثبت دامنه از طریق نمابر و یا بصورت اسکن شده و از طریق آدرس پست الکترونیک این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید به این واحد ارسال نمایید. پاسخ محرمانه شما باید حداقل ۶کاراکتر مجاز شامل اعداد و حروف لاتین باشد. لطفا توجه داشته‌باشید درخواست باید حتما توسط صاحب شناسه کاربری نوشته و امضاء شده باشد وارسال کپی مدرک شناسایی ( برای اشخاص حقیقی کپی کارت ملی و برای اشخاص حقوقی نوشتن درخواست در سربرگ و ارسال کپی روزنامه رسمی) الزامی است.

توجه: درصورت عدم تطابق مدارک ارسالی با مشخصات شناسه در سایت مرکز ثبت دامنه، به درخواست شما ترتیب اثر داده‌نخواهد شد.


چگونه شناسه‌هایی که توسط نمایندگان برای ما ایجاد شده‌است، برای ورود به سایت فعال کنیم؟
شناسه‌هایی که توسط نمایندگان مرکز ثبت دامنه در سایت ایجاد می‌شوند در حالت عادی قابلیت ورود به سامانه را ندارند و همچنین فاقد رمز عبور، پرسش و پاسخ محرمانه هستند. برای فعال کردن این شناسه‌ها می‌توانید طی یک درخواست رسمی سئوال و پاسخ محرمانه و رمز عبور مورد نظر خود را از طریق ارسال به نمابر و یا بصورت اسکن شده و از طریق آدرس پست الکترونیک این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید به این واحد ارسال نمایید. پاسخ محرمانه و رمز عبور درخواستی شما باید حداقل شامل ۶ کاراکتر مجاز اعداد و حروف لاتین باشد.اینگونه شناسه‌ها معمولا نیاز به اصلاح پست الکترونیک دارند برای اطلاعات بیشتر از نحوه تغییر پست الکترونیک به قسمت "چگونه پست الکترونیک را تغییر دهیم؟" مراجعه نمایید.لطفا توجه داشته باشید که این درخواست باید توسط صاحب شناسه بصورت رسمی و امضا شده و به همراه کپی مدرک شناسایی ( برای اشخاص حقیقی کپی کارت ملی و برای اشخاص حقوقی نوشتن درخواست در سربرگ و ارسال کپی روزنامه رسمی) باشد.

توجه: درصورت عدم تطابق مدارک ارسالی با مشخصات شناسه در سایت مرکز ثبت دامنه، به درخواست شما ترتیب اثر داده‌نخواهد‌شد.

چگونه پست الکترونیک شناسه خود را تغییر دهیم؟
با مراجعه به صفحه مشخصه‌های شناسه،در پنل خود، روی گزینه تغییر پست الکترونیک کلیک کرده و رمز عبور و پست الکترونیک جدید خود را وارد نمایید.از آنجا که در هنگام ورود به سایت میتوانید هم از شناسه کاربری و هم از ایمیل آدرس خود (به عنوانuser name) استفاده کنید، ایمیل (آدرس پست الکترونیک) تکراری پذیرفته نیست.پس از ارسال درخواست برای تایید، از شما پاسخ سئوال محرمانه‌ای که قبلا ایجاد کردید پرسیده خواهد شد.درصورتیکه پاسخ محرمانه خود را فراموش کردید به راهنمای مربوط به فراموشی پاسخ محرمانه در این بخش مراجعه نمائید.